Krynica Morska - pierwotna nazwa słowiańska: Łeb. W języku niemieckim Kahlenberge, Kaleberg, Kahlberg. Po raz pierwszy wzmianka o tej miejscowości nastąpiła w XV wieku jako Kahlberg. Od 1466 miejscowość ta należała do Gdańska, a po 1842 przeszła na własność Elbląga. W tym też czasie uruchomiono połączenia morskie z Elblągiem i Królewcem. Znaczny jednak jej rozwój nastąpił dopiero po II wojnie światowej. Od 1945 roku nosiła kolejno nazwy Łysa Góra, Łysica – ostatecznie w 1958 roku zmieniono ją na Krynicę Morską.
W 1991 roku połączono 3 miejscowości (Krynica Morska, Nowa Karczma - Piaski i Przebrno) i utworzono gminę miejską. W tym też roku Krynica Morska otrzymała prawa miejskie.
Z racji jej polożenia na Mierzei Wiślanej między Bałtykiem a Zalewem Wiślanym, Krynica Morska stała się atrakcją turystyczną nad morzem. Według danych z roku 2009 miasto posiadało 1339 mieszkańców. Krynica Morska jest gminą o najmniejszej liczbie mieszkańców w Polsce. W skład gminy miejskiej Krynica Morska wchodzą również Przebrno, Piaski, Nowa Karczma.
Miejscowość posiada liczne pola biwakowe, kwatery prywatne, ośrodki wczasowe, wille, pensjonaty oraz hotele. Obecnie stanowi najwiekszą bazę noclegową na Mierzei Wiślanej. Tak więc wczasowicz przybywający do Krynicy Morskiej nie może narzekać na brakujące noclegi.
W sezonie możliwe jest rownież połączenie statkami żeglugi przybrzeżnej z Tolkmickiem, Elblągiem i Fromborkiem. Do atrakcji turystycznych w Krynicy Morskiej należą: cmentarz żołnierzy radzieckich, port rybacko-jachtowy Krynica Morska wraz z molem, kościół z 1938, latarnia morska, Wielbłądzi Garb – najwyższa wydma na Mierzei Wiślanej, ukryte źródła solankowe.

Nasz serwis używa cookies. Akceptujesz? Więcej o cookies na villakobranocka.pl