Sztutowo - W 1248 na mocy układu Księcia Świętopełka z Zakonem tereny zajmowane obecnie przez gminę Sztutowo dostają się w ręce Krzyżaków. Tutaj w rejonie obecnego Sztutowa Krzyżacy zakładają stadninę koni i budują dwór Stutthof (stadnina koni, Stute-kobyła) skąd pochodzi obecna nazwa miejscowości (Sztutowo).
W roku 1920 Sztutowo stało się częścią Wolnego Miasta Gdańska. Po wybuchu II wojny światowej w Sztutowie utworzono Obóz Koncentracyjny Stutthof, funkcjonujący do 9 maja 1945roku. W okresie jego istnienia przez "Bramę Śmierci" przeszło ponad 110 tysięcy więźniów, pozostawało zaś w nim zawsze około 65 tysięcy.
W 1973 roku Sztutowo zostało ośrodkiem gminnym i obecnie wraz z gminą należy do województwa pomorskiego. Obecnie liczy około 3000 mieszkańców. Z racji jego polożenia na Mierzei Wiślanej, na terenie Parku Krajobrazowego "Mierzeja Wiślana", otoczonego od północy wodami Morza Bałtyckiego, od południa wodami Zalewu Wiślanego i Wisły Królewieckiej, Sztutowo stało się atrakcją turystyczną nad morzem. Miejscowość posiada pola biwakowe, ośrodki wczasowe, kwatery prywatne, wille, pensjonaty oraz hotele. Powstaje coraz więcej obiektów noclegowych oferujących liczne noclegi w Sztutowie.
Do atrakcji turystycznych w Sztutowie oprócz szerokich i piaszczystych plaż morskich z dwoma zorganizowanymi kąpieliskami nad Zatoką Gdańską należą także Państwowe Muzeum Stutthof w Sztutowie, do którego odwiedzin serdecznie zapraszamy.

Nasz serwis używa cookies. Akceptujesz? Więcej o cookies na villakobranocka.pl